Aby wszystkie dzieci lubiły matematykę

Zrealizowane projekty

Interaktywne SUDOKU

Żadna nauka nie jest bardziej skuteczna i efektywna od tej, zdobytej z własnej, nieprzymuszonej woli. A jeśli do tego przekazywana jest w sposób przyjemny, w atmosferze zdrowej rywalizacji i kojarzy się bardziej z zabawą niż obowiązkiem, mamy już wszystkie składniki niezbędne do osiągnięcia sukcesu. 

 

W wakacje 2012 roku fundacja, w ramach szerzenia pozytywnego podejścia do nauki matematyki i logicznego myślenia wśród dzieci, podjęła się realizacji projektu “Interaktywne SUDOKU”. Celem projektu było opracowanie serii interaktywnych gier w znanej na całym świecie formie łamigłówki. SUDOKU to łamigłówka, której celem jest wypełnienie diagramu 9 × 9 w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z dziewięciu pogrubionych kwadratów 3 × 3 (zwanych „blokami” lub „podkwadratami”) znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9.

Rezultatem projektu było opracowanie około 50-ciu łamigłówek, podzielonych na pięć poziomów o zróżnicowanym stopniu trudności. Przygotowane łamigłówki zostały zaprogramowane i możliwe do rozwiązywania przez internet, na komputerach oraz tabletach. Po rozwiązaniu każdej łamigłówki użytkownik otrzymuje automatyczną informację zwrotną na temat poprawności wprowadzonego rozwiązania. 

Pełen zestaw opracowanych gier został opublikowany na portalu Matematyczne Zoo. Interaktywne gry SUDOKU uczą cierpliwości i logicznego myślenia.

 

W Interaktywne SUDOKU można zagrać pod linkiem: 
http://matzoo.pl/sudoku

 

powrót